Hava Durumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar süratı ve hususü, nem tenasüpı, gaz yuvarı basıncı, yağış misilı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek midein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel veya kendiliğinden yöntemlerle mimarilır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine gereğince hararet, nem ve rüzgar süratı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz çabukdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğmaslahatikliği çhileışmaları kadar biryoğun alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii kıyamet uyarıları ve gayrı meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olabilir.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar mevzularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biryoğun ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve gayrı kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve gayrı meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler organizasyonu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine eylemek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını getirmek ve abuhava bileğmaslahatikliği ile dayalı araştırmaları teşvik eylemek kadar görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir