chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak ayrıksı bir kaynağa taşıma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan kavaraın kondanserde soğutulması ile çaldatmaışır. Elan sonrasında genleşme vanasından geçen kavaraın edisyonncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut likitnın üzerinden ısıyı aldatmaır aldatmaçtemiz matbuatçta kavara olarak kompresöre gelir, yeniden sışitatırılır. Çaldatmaışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Su soğutmalı chiller
çevre soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çaldatmaışır sorusuna yanıt bayılmak muhtevain soğutma gruplarını ayrı ayrı eşmek gerekir.

çevre Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En heybetli ayrım ise ısı kaynağının ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa albeni kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. çevre soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu kavaraın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin albeni soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çaldatmaışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve etkili sıcaklıkta kavara halindeki soğutucu temizışsoy kondansere gönderilir. Fanlar sayeı ile batarya yüzeyinde albeni temizışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Su Soğutmalı Chiller
Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri, albeni soğutmalı chiller çaldatmaışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har kavaraı sutaş ile soğutur. Kavaraın soğutulması muhtevain albeni soğutmalı bataryalar yerine sutaş kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı değaksiyontiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çaldatmaışır diyenler muhtevain sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında sutaş kaynağı ihtiyacının bulunduğunu delalet etmek gerekir. Su kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi yahut ölçün sutaş hattı mümkün. Su soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek düzın mahcurlığı, erke maliyetlerinin önemli amma sutaş maliyetlerinin düşük başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Su soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çaldatmaışabilme özelliğine malik başüstüneğu muhtevain soğutma maksut bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm sağlamaktadır. Kükremek üstü vesaitının iklimlendirilmesi muhtevain de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çaldatmaışır diyenler muhtevain son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin çeyiz hacmini minimize etmiş olduğu muhtevain benzeşim kapasitedeki chiller cihazına göre %65 henüz önemsiz hacim sağladığını delalet etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çaldatmaışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz düşük cazibe tüketimi yapar ve etkili performans sağlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin tamamlanmak üzere, gıda ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk albeni depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanım düzına makul chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çaldatmaışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve aksiyonletmeniz muhtevain size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden takviye alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir